Janette Šimková – Cesta plná zachádzok

Janette Šimková – Cesta plná zachádzok

V čom spočíva sila rozvoja?

Na blog ozsilarozvoja.sk ti prinášame rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí sa neustále rozvíjajú a považujú osobný rozvoj za dôležitý a inšpirujúce články.

Dnes ti prinášame rozhovor so Janette Šimkovou, inšpiratívnou ženou pre váš život a vzťahy. 

Príjemné čítanie. Tím SILA ROZVOJA 🙂

 

MOJA CESTA PLNÁ ZACHÁDZOK

Ku koučingu som sa dostala okľukou. Nebol to jeden aha moment, ktorý by mnou zatriasol a ja som okamžite vedela, aký je môj dar.  Bol to proces, kedy som si postupne dovoľovala robiť čoraz viac takých vecí, ktoré ma napĺňali a dávali mi zmysel. Tak to začalo v tridsiatke štúdiom sociálnej práce, lebo ma priťahovala pomáhajúca profesia. Vtedy som ešte o koučingu nevedela, našiel si ma, keď som bola pripravená sprevádzať ľudí. Nasmerovalo ma k tomu sociálne poradenstvo, kedy som pochopila, že väčšina ľudí nepotrebuje priame rady. Začala som skúmať, ako sa pomáha niekomu, kto hľadá odpoveď na otázku kým je a aký je zmysel jeho života.

To bola aj moja vlastná cesta. Potrebovala som nabrať guráž, aby som si stála za svojimi túžbami. Aby som nečakala na lepšiu príležitosť, vhodné okolnosti či moment, kedy budem dokonale pripravená. Keď som zdolala obmedzujúce presvedčenia v mojej hlave, ktoré mi bránili ísť svojou cestou, trúfla som si založiť vlastnú koučovaciu prax. Tento rok to bude 10 rokov a nikdy som to neoľutovala. Aj keď prvé dva roky boli zaťažkávacou skúškou, či ma moje poslanie môže uživiť.

 

 

JANETTE A JEJ MULTIROLE

Niekedy si dovolím žartovne poznamenať, že som zároveň aj kondičnou trénerkou pre duchovné svaly. Pomáham zoceľovať mentálne, emočné a duševné postoje na čelenie životným záťažiam, krízam, nerozhodnostiam, stagnáciám, frustráciám… Moja úloha je vtedy prostá – pomôcť koučovaným získať energiu na presmerovanie pozornosti od negatívnych útokov voči sebe samým k vnímaniu vlastnej jedinečnej hodnoty.

Milujem na svojej práci, že v nej zastávam mix rôznorodých rolí v závislosti od situácie a okolností. Som počúvačkou, spytovačkou, rozprávačkou príbehov, sprievodkyňou, podporovateľkou, trénerkou, inšpirátorkou, motivátorkou, mediátorkou, lektorkou, mentorkou, transformátorkou a niekedy aj kúzelníčkou… chce to odo mňa veľa zručností, ktoré ma baví zbierať a rozvíjať ich. Mám aj ďalšie svoje role, ktoré robia môj život bohatým: som blogerka, dobrovoľníčka, idealistka, pozitivistka, manželka, matka, dcéra, nevesta, sestra, priateľka, knihomoľka, bežkyňa…

 

KOUČOVACÍ ŠTÝL PODĽA JANETTE

Som eklektik, to znamená, že mixujem rôzne prístupy, ktoré som si osvojila a využívam ich v závislosti od toho, ako sa to hodí klientovi.

Môj prístup je ovplyvnený Rogersom a jeho filozofiou. Vnímam klienta ako toho, kto má v sebe potenciál zmeny a sily, čo mu umožňuje rásť. Sám človek najlepšie rozumie svojmu vnútornému svetu. Vzťah porozumenia, bezpodmienečného prijatia a vnútornej harmónie kouča je natoľko podporný, že je sám prostriedkom na zmenu postojov klienta.

“Verím tomu, že každý sa môže stať lepšou verziou samého seba.” Janette

Keď sa poznáme, vieme, čo môžeme od seba očakávať. Tak sa môžeme do vecí vkladať naplno bez toho, aby sme si vyčítali, že sme neurobili dosť. Prekračovať svoju komfortnú zónu nám umožní dostať zo seba viac. Aj vďaka tomu sa učíme nové veci, meníme nevyhovujúce postoje a obmedzujúce myšlienkové vzorce. V tom spočíva práca na sebe, sebazdokonaľovanie a sebarozvoj. To, že vnímame svoju hodnotu a vieme, že už teraz sme dosť dobrí znamená, že môžeme byť ešte lepšími. Sme úspešní, keď robíme veci čo najlepšie, ako sa v danom momente dá. K tomu patrí skúsenosť, že ich dokážeme v budúcnosti robiť ešte lepšie. Máme právo neuspieť opakovane. Zakaždým však potrebujeme neuspieť lepším spôsobom.

 

 

HODNOTY URČUJÚCE MOJE SPRÁVANIE

Láska – môj najmocnejší elixír, šťastnou ma robí láska, ktorú pociťujem k ľuďom

Dôvera – bez ktorej si neviem predstaviť žiadny vzťah

Rešpekt – k tomu, že každý z nás má vlastnú cestu a vlastné tempo

Tolerancia – pre bezvýhradné prijímanie každého vo svojej podstate

Súcitnosť – vďaka ktorej mám otvorené srdce plné porozumenia

Vášeň – pre život, ktorá sa mi stáva hnacou silou

Pokora – aby sa mi úspech usádzal v srdci, nie v hlave

Autentickosť – ctím si osobnú integritu a nezávislú vôľu

 

ENERGETICKÉ ZDROJE

Pre mňa je vitalita v práci nesmierne dôležitá, preto venujem pozornosť tomu, aby som sa udržiavala fit a v pohode. Mám na to svoje rituály, ktoré si chránim. Naučila som sa rozlišovať, čo je naliehavé, čo dôležité a čo v danom momente potrebujem ja a ľudia, ktorí sú so mnou prepojení.

Rada vášnivo žijem a nenechám si to ničím prekaziť. Vášeň je energia, ktorá ma dáva do pohybu tým najlepším spôsobom. Mám vnútorné nastavenie, že chcem “dávať ľuďom príležitosť, aby sa cítili dobre aj bez toho, aby bol na to dobrý dôvod“, ako poznamenal Richard Bandler.

 

PREVENCIA PRED VYHORENÍM

Svoj osobný čas mám vyznačený v diári farbou, ktorá patrí iba mojim aktivitám. Naučila som sa čas pre seba plánovať. Bežne sa mi stávalo, že bolo niečo dôležitejšie než to, čo som chcela urobiť pre seba. Zistila som, aké je to nebezpečné a z hľadiska hrozby vyhorenia si to strážim. Moja najlepšia psychohygiena je beh v lese a doprajem si ho tak často, ako sa dá. Druhou vášňou je pre mňa visieť dolu hlavou v sieti na antigravity joge. Ďalšie antistresory mám v pestovaní orchideí a kaktusov a zaručene zrelaxujem pri nejakej tvorivej aktivite. Okrem fyzickej a kreatívnej energie si doprajem aj veľa potravy pre dušu. Rada navštevujem vzdelávacie podujatia pre pomáhajúcu profesiu a knihy si neraz kupujem častejšie ako napĺňam chladničku. 🙂

 

MOJE AKTIVITY OKREM KOUČOVANIA

Rada kreujem workshopy a prednášam. Skupinové aktivity ma napĺňajú rovnako, ako individuálna práca s klientmi. Môj program nájdete u mňa na webe LIFEKOUCING.sk

 

 

 

SOM TÝM, KÝM SOM AJ VĎAKA ĽUĎOM V MOJOM ŽIVOTE

Syn je mojím najväčším učiteľom. Dokáže mi úprimne a trefne nastavovať zrkadlá, a s humorom jemu vlastným ma nachytať, keď sa snažím byť dôležitá. 🙂

Vzorom mi je každý človek, ktorého napĺňa to, čo robí.

 

ČO MI SPOĽAHLIVO FUNGUJE

Žijem život s otvoreným srdcom a otvorenou mysľou. Užívam si ho a som vďačná za to, čo mám. Snažím sa konať dobro, lebo z toho mi chodí najviac spokojnosti. Pestujem pokoru a chcem od seba, aby som sa stále učila nové veci. Robím pre ľudí to, čo chcem, aby mi do života prichádzalo.

 

MOJA OBĽÚBENÁ MYŠLIENKA  

„Keď sa jedny dvere šťastia zatvoria, ďalšie sa otvoria. Často sa však tak dlho pozeráme na tie zatvorené, že nevidíme tie, ktoré sa pre nás otvorili.“  Túto veľkú pravdu vyriekla Helen Keller, americká spisovateľka, prvá hlucho-slepá osoba, ktorá získala titul Bakalár umenia.

 

MOJE KRÉDO: ŽIŤ SVOJE LEPŠIE JA

Z môjho pohľadu sa vždy oplatí vytvárať súlad so svojou mysľou, cítením a prežívaním, a žiť tak v harmónii so sebou a okolím, pestovať si sebaúctu, činorodosť a tvorivosť. Často počúvam od ľudí, ako majú pocit, že nemôžu žiť podľa svojho vlastného životného scenára. Je za tým neraz veľa ovplyvňovania od druhých, ktorí od nás niečo chcú, alebo nám niečo rovno diktujú.

Sebapoznanie nás dokáže ochrániť – keď viem, kto som a prečo som tu, nájdem spôsob, ako byť najlepší, aký môžem byť.

 

MÔJ RECEPT NA SPOKOJNÝ ŽIVOT  

Môžeme chcieť zmeniť svet. Najskôr však musíme zmeniť svoju perspektívu, spôsob chápania vecí a postoj – k sebe aj k svetu naokolo. Len s rešpektom voči sebe a s láskyplným prijatím samého seba môžeme obdobné nastavenie preukazovať ľuďom okolo seba. To sa nám potom vracia späť a cítime sa akceptovaní takí, akí sme. Tomu by som pripísala jeden zo zdrojov spokojnosti – môcť žiť život podľa svojich predstáv. Pokiaľ vnímame všetko okolo seba kriticky, budeme prežívať momenty, kedy veciam vzdorujeme, a to nám na pohode nepridá.

 

Foto: spoločná foto Janette, Peťka a malý Michael

PS: Janette som oslovila pre jeden skvelý projekt pre deti, viac info už čoskoro. 🙂

 

Ďakujem Janette za rozhovor. A vám, priatelia, za zdieľanie. Aby sa inšpiratívne príbehy dostali do rúk všetkým, čo to možno práve teraz potrebujú. Petra

PS: sledujte nás aj na facebooku

 

Pridaj komentár

Close Menu