Jozef Málik – Chcel som sa uzdraviť

Jozef Málik – Chcel som sa uzdraviť

V čom spočíva sila rozvoja?

Na blog ozsilarozvoja.sk ti prinášame rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí sa neustále rozvíjajú a považujú osobný rozvoj za dôležitý.

Dnes ti prinášame rozhovor s Jozefom Málikom, ktorý sa venuje workshopom, firewalkingu, či epigen terapii.

Príjemné čítanie. Tím SILA ROZVOJA 

Zlomových bodov bolo viacero

Už na prelome strednej a vysokej školy som sa dostal ku knihe Bohatý otec, chudobný otec, ktorá ma nielen inšpirovala, ale priviedla tiež k otázke, ako je možné, že niektorí ľudia sú chudobní, nešťastní a iba sa sťažujú, a iní zase sú bohatí, úspešní a dosiahnu všetko za čím idú? Hľadal som na to odpovede.

Ako vyštudovaného ekonóma ma zaujímalo, prečo sa na trhu (rozumej ekonomické ponímanie trhu) dejú veci, ktoré sa dejú, prečo ľudia reagujú niekedy jedným a inokedy iným spôsobom. Priviedlo ma to k psychológií, vraj keď spoznáš psychológiu jedinca, lepšie pochopíš reakciu davov a spoločnosti. Tak som sa tomu venoval ako zanietený laik, bol som fascinovaný tými rôznymi psychologickými smermi, ako to funguje v našej hlave, čo nás ovplyvňuje a prečo je naše správanie také aké je.

Posledných 5 rokov predtým, ako som začal naplno pôsobiť v oblasti osobnostného rozvoja, som pôsobil vo finančnej poradenskej spoločnosti, kde sme mali rôzne vzdelávania, a väčšinu vzdelávaní bolo práve na osobný rozvoj. Niečo typu: spoznaj samého seba. Keď chceš vybudovať veľký biznis, vybuduj najskôr seba. Kým chceš byť o 10 rokov? Podnikanie ti dá slobodu, a podobne. V tomto období som pochopil dôležitú vec. Aj keď som radil klientom tak, aby mali viac peňazí, aby potom mohli byť šťastnejší a spokojnejší, zistil som, že to nestačí. Je ešte niečo za tým všetkým, niečo ešte dôležitejšie ako mať veľa peňazí, a to je nastavenie vlastných programov v hlave.

 

Chcel som byť zdravý!

V týchto vyššie spomínaných rokoch, môj životný štýl nevyzeral celkom ideálne, dlhodobo nešťastný a frustrovaný, že sa mi rýchlo nedarí dosiahnuť to po čom túžim. Prejedanie sa nezdravou stravou, holdovanie alkoholu, šport ma nebavilo pozerať ani v telke, nie to ho ešte robiť. Depresie a neustále si dávanie za vinu všetkých nedostatkov tohto sveta, som sa dostal do štádia, kedy som mal 102 kg, zdravotné problémy a život ktorý nechcem.

Zlom nastal, keď mi doktor povedal, že budem musieť ísť na operáciu, vtedy som si vážne sadol sám so sebou a povedal som DOSŤ! A začal som postupne a veľmi rázne všetko meniť, stravovacie návyky, pohybové aktivity,… Najmä prístup k práci. V tomto období som sa dostal k jednému online programu na osobnostný rozvoj, čo mi tiež pomohlo meniť myslenie, ktorého výsledky sa hneď prejavovali v praxi.

A prečo podnikanie? Mojou základnou hodnotou je sloboda a chcem meniť svet k lepšiemu, a práve v podnikaní toto nachádzam.

 

 

Prepájam všetko so všetkým

Nesnažím sa ísť dogmaticky jedným systémom, ale prepájam všetko so všetkým. A čím viac to prepájam, tým viac mi dávajú veci zmysel a aj výsledky sa dostavujú rýchlejšie a udržateľnejšie. Preto prepájam techniky NLP, koučingu, firewalking a epigen terapie. Všetko čo učím mám vyskúšané na sebe, takže žiadna teória, ale skúsenosti. Semináre prebiehajú viacej v konkrétnych aktivitách – a nie len motivačnom rečnení ako sa mať lepšie.

 

Všade sa učím

Veľmi rád čítam knihy, či už motivačné alebo len tak pre oddych. Obľubujem najmä tie, ktoré mi dovoľujú sa hlbšie zamyslieť a rozvíjajú moju fantáziu. Tiež rád trávim čas v prírode, či už prechádzky, meditácie alebo aj fyzickou prácou v záhrade. Svojmu osobnému rozvoju sa nevenujem len počas voľna, ale vnímam to tak, že všetko je súčasťou môjho osobného rozvoja, aj to keď idem spať alebo keď mám s niekým stretnutie alebo usporadúvam nejakú akciu. Všade sa učím a získavam skúsenosti, ktoré potom môžem predávať ďalej.

 

Za môj najväčší úspech považujem objavenie sám seba, svojej podstaty a darov. Už sa nemusím na nič hrať a môžem sa rozvíjať ďalej. Preto robím jednodenné a viacdenné semináre. Pomáham ľuďom okolo mňa v rámci konzultácií a terapií. Viac sa sústreďujem na workshopy, kde účastníci na sebe aj fyzicky pracujú – nielen počúvajú motivačné rečnenie. Usporadúvam firewalkingy a NLP semináre.

 

Máš obľúbenú myšlienku, podľa ktorej sa riadiš?

Tých myšlienok je viacej, pretože v každej životnej situácií môže pomôcť niečo iné.

  • „Keď nemáš pokoru, život ju na teba zošle.“ Mike Tyson
  • Neexistujú dobré a zlé veci, sú len situácie, v ktorých máš nazbierať skúsenosti. Čo sa z nich naučíš a ako dlho ti to bude trvať, je len na tebe.
  • Už nemusíte hľadať nenájditeľné, stačí spoznávať to čo vám prichádza do cesty, no v prvej rade spoznať samých seba. Keď pochopíme základ ako fungujeme, pochopíme celý svet.

 

Komu ďakuješ za svoje najväčšie premeny?

Prvej rade ďakujem sebe, že som bol ochotný sa vydať na túto nádhernú, aj keď nie vždy jednoduchú a ľahkú cestu a prijať zodpovednosť za svoj život.

Špeciálne poďakovanie patrí Jiřímu Vokiel Čmolíkovi, lebo u neho mi začala cesta najväčšej premeny a sprevádzal ma ňou dlhé roky. U neho som tiež získal certifikáciu a zasvätenie firewalking inštruktora. Monike Urbanovej za odhalenie tajomstva epigen terapie a tým rozšírenia možností ako pomáhať klientom. Špeciálne poďakovanie patrí Robertovi Breadonovi, ktorý je pre mňa jeden z najväčších ľudí v oblasti osobnostného rozvoja, ktorý mi pomohol v náročných životných situáciách a sprevádzal ma na mojej ceste pochopenia NLP (neuro-lingvistické programovanie), cez praktikanta, mástra až po NLP trénera trénerov, a mám radosť, že naša spolupráca pokračuje ďalej. 🙂

Poďakovanie patrí tiež každému človeku, ktorého som na svojej ceste životom stretol, či už to bolo príjemné alebo nie, lebo aj vďaka týmto stretnutiam a skúsenostiam som sa stal tým, kým som dnes. Ďakujem za to.

 

Stretnime sa 🙂

Ak máte nejaké otázky, napíšte mi na facebooku. Akcie, kde sa môžeme stretnúť nájdete tu: fb NLP-Slovakia – www.nlp-slovakia.sk  a fb Firewalkeri  – www.firewalkeri.sk

 

Foto: S Jožkom sme sa stretli aj na festivale NA100% v Košiciach

 

Ďakujem Jožkovi za rozhovor. A vám, priatelia, za zdieľanie. Aby sa inšpiratívne príbehy a info o seminároch dostali do rúk všetkým, čo to možno práve teraz potrebujú. Petra

PS: sledujte nás aj na facebooku

 

Close Menu