Michal Šoltés – Otvorená hra

V čom spočíva sila rozvoja?

Na blog ozsilarozvoja.sk ti prinášame rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí sa neustále rozvíjajú a považujú osobný rozvoj za dôležitý.

Dnes ti prinášame rozhovor s Michalom, ktorý vymyslel hru, ktorá je pre všetkých.  

Príjemné čítanie. Tím SILA ROZVOJA 🙂

To, čo robím, mi musí dávať zmysel

Už počas štúdia psychológie som si uvedomoval, že to nedotiahnem ďalej ako do najbližšej prevádzky fast-foodu, pokiaľ na sebe nebudem vytrvalo pracovať. Nepredstavujte si to však tak, že ma náhle osvietilo a odvtedy som každý deň makal. Bolo to pozvoľné, priam až lenivé, postupne som sa učil rôzne veci, spoznával ľudí. Jediné, čo som vedel bolo, že to, čo chcem robiť, mi musí dávať zmysel. Že nikdy nebudem pracovať len kvôli peniazom, či úspechu. To, čo robím, musí spĺňať čo najviac mojich hodnôt na rôznych úrovniach.

Mal som 2 možnosti 

Keďže mi veľmi záleží na zmysle toho, čo robím, mal som dve možnosti. Jednou bolo nájsť niekoho, s kým máme rovnaký sen, a stať sa členom jeho firmy alebo tímu. Druhou bolo vytvoriť si svoju vlastnú spoločnosť. Nakoniec sa podarilo to skombinovať, spoznali sme sa s Martinom, ktorý má veľmi podobné hodnoty a víziu, a začali sme podnikať spolu.

Čo sa týka sily, nikdy to nie je jednorazová záležitosť. Omnoho dôležitejšie ako veľká sila je vytrvalosť – schopnosť podávať sústavný výkon, neustále sa posúvať vpred, zdolávať každodenné výzvy. Podnikanie človek nerozbieha na začiatku, podnikanie vyžaduje silu každý jeden deň, aj po rokoch.

V čom sme iní?

Pre Otvorenú Hru bol vždy kľúčový náš sen. A tým je, že chceme, aby čo najviac ľudí mohlo spolu hrať „otvorenú hru“, čiže mať vzťahy, ktoré sú úprimné, autentické, bez pretvárky či manipulácie. Veríme totiž, že ľudia s takýmito vzťahmi pociťujú veľmi vysokú kvalitu života. Sami neustále pracujeme na tom, aby naše vzťahy boli čo „najotvorenejšie“ a za seba viem povedať, že kvalita mojich vzťahov sa v posledných rokoch výrazne zlepšila.

Okrem toho sme však pomerne unikátni aj našim prístupom, pretože neustále hľadáme nové možnosti, ako spraviť tréning komunikačných zručností efektívnejším. Vytvorili sme stránku, na ktorej nájdete množstvo článkov, kvízov, cvičení a výziev. Po bezplatnej registrácii môžete vďaka tréningu získavať body a virtuálnu menu „neurá“, vďaka ktorým si odomykáte ďalší obsah. Pokiaľ vytrvalo trénujete, môžete získať drvivú väčšinu obsahu na stránke bezplatne. Pracujeme však už na omnoho lepšej aplikácii, ktorá tréning posunie opäť ďalej.

Online aplikácia je však iba jedna časť skladačky, pretože neustále rozvíjame aj prezenčný tréning a skúmame, ako online a offline svet čo najefektívnejšie prepojiť.

 

Keď robíš, čo ťa baví, je ťažšie odlíšiť voľný čas od práce

Niekedy je pre mňa zložité odlíšiť voľný čas od práce. Ani to možno nemá úplne zmysel, pretože väčšinou robím to, čo ma naozaj baví. Občas si však naplánujem čas, kedy úplne „vypnem“ a idem niekam na dovolenku, na prechádzku, von s kamarátmi či s rodinkou.

Ak si nejaký čas naplánujem ako skutočné „voľno“, tak sa vtedy cielene nevenujem vôbec ničomu. Osobnému rozvoju sa však venujem každý deň, minimálne pol hodinu. Mám pritom namysli naplánovaný tréning. Najnovšie sme si v Otvorenej Hre vytvorili dvojice, ktoré sa každý deň o svojom tréningu vzájomne informujú. Pomáha nám to dodržať pravidelnosť, ktorá je nutná pre budovanie návykov.

Okrem toho využívame na tréning aj našu stránku, ktorú sme tvorili aj preto, že nám niečo podobné chýbalo.

Otvorená hra a jej aktivity

Máme množstvo rôznych aktivít, ktoré by sa dali rozdeliť do dvoch základných skupín – online a offline.

Online nás nájdete na stránke www.otvorenahra.sk, kde si môžete prečítať viac ako 110 článkov a zatrénovať si v približne 60-tich kvízoch a cvičeniach.

Priamo stretnúť sa s nami môžete na prednáškach, workshopoch, PSYCHOhrách (viem, znie to zvláštne, ale je to super, už máme za sebou viac ako 130 opakovaní). Spolupracujeme aj s firmami, jedná sa o rôzne tréningy komunikačných zručností, ktoré sú zväčša ušité na mieru, a taktiež robíme teambuildingy.

 

Obľúbená myšlienka

Moja obľúbená myšlienka je, že či už sa jedná o osobný rozvoj, alebo o podnikanie, je to veľmi podobné ako zabehnúť maratón. Keď človek netrénuje pravidelne, keď nemá jasný plán, keď chýba vytrvalosť, tak nemôže uspieť. A keď aj raz uspeje a maratón zabehne, pokiaľ nebude naďalej makať, kondička pôjde dole a ďalšie úspechy neprídu.

Podnikanie a sebarozvoj nie je ako skúška v škole, ktorá sa dá oklamať, ktorú stačí raz urobiť a potom „mám pokoj“. Podnikanie je ako bežať hore po nekonečne dlhých chodiacich schodoch, ktoré idú oproti vám. Ak chvíľu nebežíte, vráti vás to na začiatok.

Hľadáme rôzne netradičné nápady a prepojenia

Ak sa vám páči idea Otvorenej Hry a chceli by ste ku nej nejakým spôsobom prispieť, ozvite sa nám a my sa s vami radi spoznáme. Za tím Otvorenej Hry, Michal Šoltés.

 

S Michalom sme sa stretli po jednom workshope a hneď začali vymýšľať, ako spojiť sily. Okrem workshopov a hier pre verejnosť, majú v ponuke aj firemné školenia a workshopy, ktoré si môžete hocikedy vypýtať – verím, že zaujmu. A určite si pozrite ich blog, články zdieľame aj my na našom facebooku.

A toto je už foto z workshopu 5 jazykov lásky, ktorý bol interným vzdelávaním pre tím Otvorenej hry.

Ďakujem Michalovi za rozhovor. A vám priatelia za zdieľanie. Aby sa inšpiratívne príbehy a info o seminároch dostali do rúk všetkým, čo to možno práve teraz potrebujú. Petra

PS: sledujte nás aj na facebooku

 

Close Menu